25 kwietnia 2023

Getaria - co zobaczyć i gdzie zjeść


Getaria (hiszp. Guetaria) to urocza miejscowość rybacka położona około 25 km od San Sebastian. Samochodem dojedziecie tu w około 25 minut, przy czym do miejscowości Zarautz prowadzi autostrada, zaś od Zarautz pojedziecie malowniczą trasą nad brzegiem morza, którą również można pokonać pieszo – między drogą a morzem prowadzi bowiem asfaltowa ścieżka spacerowa (piechotą z centrum Zarautz do Getarii to około 50 min do godziny).

Getaria to jedno z tych miejsc, które zaskakują przy bliższym poznaniu 😊. Wiedziałam, że to ładne miasteczko, ale pojechaliśmy tam na spontanie bez zbytniego przygotowania i skąpana w słońcu Getaria absolutnie nas oczarowała. 

 CO ZOBACZYĆ

Góra San Antón

Po zaparkowaniu auta w okolicach portu udaliśmy się na górę San Antón. Na szczyt prowadzi wąska, asfaltowa droga (można z wózkiem) prowadząca do latarni morskiej. Można również na początku zboczyć z drogi i skręcić w lewo, aby wybrać ścieżkę krótszą ze schodami i wieloma punktami widokowymi. My wyszliśmy dłuższą drogą do latarni i zeszliśmy krótszą, choć powrót z wózkiem spacerowym był nieco trudniejszy. Widoki po drodze wspaniałe. 

 

Po drodze na górę szukajcie wyrzeźbionych w piaskowcu twarzy i postaci.

     

Na szczycie oprócz latarni znajdziecie również wartownię, tzw. Katxapo, z widoczną z daleka flagą Kraju Basków. Wartownia służyła wcześniej do obserwacji wybrzeża w poszukiwaniu wielorybów, w połowie których specjalizowali się Baskowie. 

     

I cudowne widoki na miasto, port oraz okoliczne wzgórza i plaże.

 

 

Port rybacki

Getaria znana jest przede wszystkim ze swoich tradycji rybackich. W porcie, który mijamy, schodząc z góry San Antón i kierując się w stronę miasteczka, stoi wiele kolorowych kutrów rybackich. 


Kościół San Salvador 

Świątynia przy ulicy Głównej (calle Mayor po hiszpańsku lub Kale Nagusia Kalea po baskijsku) w stylu gotyckim z XIV wieku, której wieża widoczna jest z wielu punktów miast. To w tym kościele odbyło się w 1397 roku pierwsze zgromadzenie ogólne prowincji Gipuzkoa – co świadczy o tym, jak dawno sięgają tutejsze tradycje demokratyczne.

   

Pomniki Juana Sebastiána Elkano

W Getarii urodził się słynny żeglarz Juan Sebastián Elcano (bask. Elkano). Był on członkiem wyprawy żeglarskiej dookoła świata, której przewodził Ferdynand Magellan. Ale kiedy Magellan zginął na Filipinach w 1521 roku, rolę kapitana przejął Elkano i to on, rok później, na statku Victoria – jedynym ocalałym spośród pięciu, które rozpoczęły wyprawę – wrócił do Hiszpanii z zaledwie kilkunastoosobową załogą. Ciekawe, że w Polsce to raczej Magellan jest tą znaną postacią i symbolem pierwszej wyprawy dookoła świata, a o Elkano, który tę wyprawę tak naprawdę doprowadził do końca, mówi się niewiele albo wcale. Kamienny pomnik upamiętniający tę wyprawę znajduje się u szczytu ulicy Głównej – umieszczono na nim również tabliczkę z nazwiskami wszystkich marynarzy, którzy dopłynęli do celu.

  

Warte uwagi są również pomniki samego Elkano – jeden w pobliżu kościoła San Salvador, na którym Elkano spogląda na port, w morze.

 

Drugi – naprzeciwko pomnika poświęconego wyprawie dookoła świata, oddalony od niego może o 50 metrów. 

 

W pobliżu tego drugiego znajduje się również charakterystyczna tradycyjna łódź rybacka, która wita odwiedzających miasto – bardzo fotogeniczna 😊.


Plaże

Gdybyście chcieli chwilę się poopalać lub wykąpać w morzu, Getaria ma również dwie bardzo przyjemne, malownicze plaże – Markobe i Gaztetape.


CIEKAWOSTKI

Symbolem miasta jest tzw. mysz z Getarii – czyli kształt, jaki ma góra San Antón z boku. Myszka wcześniej była wyspą, ale dobudowano jej ogonek – groblę, która łączy górę z miastem. Mysz z Getarii znajdziecie na pamiątkach, m.in. w lodziarni, o której mowa niżej, dostaniecie bombonierki z czekoladkami w kształcie myszek – fajny pomysł na prezent z podróży 😊.

Zdjęcie: Pinterest

W okolicy Getarii znajdziecie wiele winnic produkujących txakolinę (bask. txakoli), czyli lekkie,  delikatnie musujące, głównie białe wino. Butelkę Getariako txakolina również warto przywieźć z Kraju Basków.

Na koniec coś dla fanów mody – w Getarii urodził się projektant mody Cristóbal Balenciaga. Możecie tu odwiedzić poświęcone mu muzeum, gdzie obejrzycie wiele jego kreacji (wstęp 12 euro, dzieci za darmo).

GDZIE ZJEŚĆ

Getaria to miejscowość rybacka, więc tutaj przede wszystkim warto pójść na rybkę. Wiele knajp oferuje ryby z rusztu, na głównej ulicy pachnie rybką, że aż miło 😊. Widok takich rusztów na ulicy, na zewnątrz restauracji jest w Getarii powszechny:

Zdjęcie: TripAdvisor

W weekend knajpy i restauracje w Getarii zapełniają się jednak po brzegi i jeśli nie macie wcześniejszej rezerwacji, to zapomnijcie o wbiciu się do jakiejś dobrej knajpy. Tak też było w naszym przypadku – na upragnioną rybkę będziemy musieli wrócić, a zamiast niej wybraliśmy pintxos w jednej z najstarszych knajp w Getarii.

📍 Politena
Kale Nagusia Kalea, 9
20808 Getaria

Przy wyborze pintxos zwróćcie uwagę na „legendę”, czyli patyczki z cenami – konkretny patyczek wbity w pintxo to określona półka cenowa. Zapewne widzieliście to w innych miejscach w Kraju Basków, bardzo praktyczne rozwiązanie 😊. 

   

Na deser dzieci zażądały lodów, a my nie daliśmy się długo prosić. I całe szczęście, bo parę numerów niżej (choć tak naprawdę idziecie lekko pod górkę) na tej samej ulicy znajduje się rewelacyjna lodziarnia.

📍 Dona Doni izozkiak
Kale Nagusia Kalea, 5
20808 Getaria

Zdjęcie: Restaurant Guru

Mają tu zarówno tradycyjne (obłędny jogurtowy), jak i autorskie smaki, których nie jadłam nigdzie indziej. No i czekoladowe myszki z Getarii 😊.

 

SHARE:

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

© Polka w Kraju Basków
Blogger Templates by pipdig